GASTROENTEROLOGIJA
Obolenja pankreasa
Akutni pankreatitis (akutni hemoragični pankreatitis, akutni intersticijalni pankreatitis)
Osnovni elementi dijagnoze ovog izuzetno teškog obolenja su: iznenadni, vrlo jak napad bola ispod donjeg okrajka grudne kosti, koji se često širi u leđa, mučnina, povraćanje,opšta slabost, znojenje, osetljivot trbuha na dodir, povišena temperatura,u lab. pretragama povišene vrednosti leukocita, povišene amilaze i lipaze u serumu i mokraći..
Akutni pankreatitis je teško abdominalno oboljenje koje nastaje kao posledica akutne upale gušterače, praćeno oslobađanjem panreasnih enzima i njihovim prodiranjem u okolno tkivo.Patogeneza ovog obolenja ( uzročnik nastanka) još uvek nije do kraja rasvetljena ali se pouzdano zna da se jedan veliki broj slučajeva javlja kod obolenja žučnih puteva ali i kod hroničnog alkoholizma.Od drugih uzročnika treba pomenuti nastanak ovog obolenja i kod osoba sa hiperparatireoidizmom ( pojačano lučenje parathormona), povišenim masnoćama u serumu ( hiperlipoproteinemija),kod osoba sa nekom vrstom vaskulitisa kao i kod povreda u predelu trbuha. Zapaljenje može zahvatiti ceo pankreas ili samo neki njegov deo.
Klinička slika- simptomi i znaci : glavni simptom je iznenadni izuzetno jak bol u gornjem trbuhu a po karakteru stalan i žestok.Ovaj bol se čersto pojačava pri ležanju na leđima dok mu intenzitet slabi u sedećem i sagnutom položaju.Obično se širi u leđa mada po nekad, može da se širi u levu ili desnu stranu. Anamnestički, često može da se dobije podatak o uzimanju alkohola ili obilnom oboroku pred sam atak bolesti ili podatak o ranijim istim ili sličnim ali blažim epizodama bolesti. U slučaju da postoji partalitički ileus ( zastoj u radu creva)- trbuh može da bude nadut.Često se u ovom obolenju sreću i povišena telesna temperatura, ubrzani rad srca, pad krvnog pritiska, bledilo i hladna i vlažna koža.Laboratorijski nalazi: mogu pokazati skok leukocita i preko 10.000, pojavu proteina u urinu, ređe šećer u urinu, koagulacioni testovi abnormalni.Sniženje kalcijuma u krvi je dobrim delom proporcionalno težini obolenja;najniže vrednosti se sreću oko šestog dana bolesti.Vrednosti ispod 7 mg/100 ml su praćeni tetanijom ( mišićnom ukrućenošću) i predstavljaju loš prognostički znak.Vrednosti enzima u serumu su povišene.Vrednosti amilaze seruma se povećaju već u toku prva 24 h ( u preko 90% slučajeva),a zatim vrednosti padaju da bi se normalizovale oko trećeg dana. Serumska lipaza se povećava u koncentraciji sporije i održava se nekoliko dana duže.
Komplikacije bolesti: može se javiti apsces gušterače, što predstavlja gnojni proces u izumrlom tkivu, praćena povišenom temperaturom i vrednostima leukocita.takođe ne retko može da se pojavi i pseudocista pankreasa ( lažna cista) odnosno cistična struktura koja nastaje na mestu izumrlog tkiva gušterače koja nekada može da dostigne i veće razmere i bude izvan granica panreasa.U oko 10% osoba sa preležalim akutnim pankreatitisom razvije se hronični oblik ove bolesti.
Normalna anatomija pankreasa
Prevencija: otkloniti i korigovati sva prateća stanja koja mogu da imaju etiološku ulogu u nastanku akutnog pankreatitisa- na pr. oboljenje žučnih puteva, čir na dvanaestopalačnom crevu, i dr.Pacijenta savetovati da ne uzima hranu u obilnim obrocima, hranu koja ima puno masnoće u sebi i da se uzdržava od alkohola.Najčešći precipitirajući faktor u nastanku ove bolesti je kontinuirano uzimanje velike količine alkohola.
Lečenje: hitne mere protiv pratećeg šoka sastoje se u obustavi unosa svake vrste hrane i tečnosti preko usta, uspostavlja se nazo- gastrična sukcija kontinuirano, davanje jakih analgetika, za uspostavljanje normalnog balansa tečnosti i održavanje normalnih vrednosti hematokrita daje se odmah 250 – 500 ml plazme, a nakon toga infuzije prema potrebi.U slučaju pada vrednosti kalcijuma u serumu daju se preparati kalcijum glukonata. U daljem tretmanu, treba uvek konsultovati hirurga ako postoji sumnja u pogledu dijagnoze ili postoji mogućnost da je u pitanju ozbiljna, hirurški korektibilna lezija ( na pr. perforacija čira).
Prognoza: recidivi, odnosno ponovni nastanak bolesti nisu tako retki a smrtnost od ovog obolenja posebno ako je u pitanju hemoragični oblik akutnog panreatitisa je visoka.
Hronični pankreatitis ( hronični recidivantni panreatitis)
Hronični panreatitis se javlja najčešće u alkoholičara, zatim kod bolesnika čiji su bliski srodnici bolovali od pankreatitisa, kod bolesnika sa hiperkaciemijom, kod raznih oblika hiperlipoproteinemije ( tipovi I, IV i V).Kao posledica zapaljenja javlja se progresivna
fibroza panreasa ( prožimanje tkiva vezivnim tkivom) što rezultira na kraju progresivnim destruktivnim procesom funkcionalnog žljezdanog tkiva.Često se nađu konkrementi ( kamenčići) u izvodnom traktu pankreasa i začepljenje izvodnog kanala pankreasa na onom delu prema dvanaestopalačnom crevu.Klinički nalaz:simptomi i znaci- tipični su stalni ili ponovljeni napadi bola u gornjem trbuhu, koji se šire prema gornjem slabinskom delu, postoji mučnina, povraćanje, zatvor, ..Napadi bola mogu trajati od nekoliko sati do dve nedelje- u krajnjoj fazi bolesti bol može postati skoro permanentan.Pojava steatoreje ( obilne, masne stolice) i druge vrste crevne malapsorpcije takođe se mogu sresti kod hroničnog pankreatitisa.Laboratoriske analize- za vreme akutnog napada bolesti može se registrovati povišenje amilaze i bilirubina u serumu.Može biti prisutan i šećer u urinu.Hemijskom analizom stolice može se registrovati povišen nivo masti.
Acute Pankreatitis
Komplikacije obolenja: najčešće komplikacije su pojava šećerne bolesti (diabetes mellitus), pseudociste ili apsces gušterače, oštećenje jetre kao posledica zadržavanja žuči u istoimenim putevima, sa pojavom ili bez žutice,steatoreja, slab unos hranjljivih sastojaka – absorpcija iz creva,..
Lečenje se sastoji iz hirurškog pristupa ako postoji verovanje da se radi o hirurški korektibilnom obolenju. Konzervativno lečenje sastoji se u dijetetskom pristupu sa ciljem minimalnog unosa masti.Zabranjena je upotreba alkohola.Lečiti dijabetes ( ako postoji) kao i svaki drugi.Prognoza: hronični pankreatitis je ozbiljna bolest koja često dovodi do hroničnog invaliditeta.Najbolju prognozu imaju oni bolesnici koji su bolovali od akutnoh pankreatitisa i kod kojih je tokom prvog ataka bolesti, brižljivom dijagnostikom, nađeno neko od obolenja koja se mogu hirurški lečiti kao što su hronična upala žučne kese, kamenčići u žučnoj kesi ( holelitijaza), kamenčići u glavnom žučnom kanalu ( holedokolitijaza), stenoza ( suženje) Oddijevog sfinktera – ulazni otvor u zidu dvanaestopalačnog creva kroz koji se u crevo izlivaju žučni i pankreatični sadržaj, kao i hiperparatireoidizam.Hirurškim lečenjem ovih stanja koja pankreatitis čine težim može se sprečiti pojava recidiva ( ponovnog obolenja).