Upozorenje!!!
Tekstovi koji se objavljuju na ovoj stranici su samo stručno informativni i ne preporučuju samostalno lečenje!U slučaju prepoznatih simptoma, isključivo se javite za pregled i terapiju Vašem lekaru!

   QR Code

HIPERLIPOPROTEINEMIJA - QR Code Friendly
Powered by QR Code Friendly

Tegobe
od kičme i kičmenih pršljenova i tegobe povezane sa kičmenim i
lobanjskim živcima i organima u našem telu, kao
i način rešavanja tih tegoba mekom hiropraktikom i strukturalnom
osteopatijom i vežbama.

Dr Goran Milojković specijalista fizijatar

Kičma je koštani stub našeg tela i vrlo važan njegov deo. Kičma sa kičmenom moždinom je mesto povezanosti našeg mozga i naših organa. Mozak i produžena moždina su najvažniji i najosetljiviji organi zato se i nalaze u jakim i tvrdim kostima lobanje i pršljenova. Kičmena moždina izlazi iz mozga i prolazi kroz 24 pokretna ( 7 vratnih , 12 grudnih, 5 slabinskih) pršljena. Tačnije završava u 1 slabinskom ali sa svojim produžecima –nervima koji izgledaju kao konjski rep proteže se i do kraja kičme i kroz krstnu kost pet spojenih pršljenova . Svaki jak pritisak i oštećenje na mozgu ili produženoj moždini može biti vrlo opasan po zdravlje i život čoveka. Svaki mali ili srednji pritisak na produženu moždinu i nerve koji izlaze izkičme ili lobanje daju tegobe koje nažalost svako od nas ima. Pritisak na nerv može biti i bilo gde na putu nerva.

Kičma savremenog čoveka trpi velike promene, zato svi ljudi imaju problem sa kičmom. Naša kičma nije stvorena da sedimo. Kada je napravio stolicu da sedne čovek je sebi stvorio najveći problem . Isto je sa ostalim civilizacijskim dostignućima mobilni telefon, televizor, kompjuter, internet, automobil … imaju svrhu postojanja ali zbog njih se sve više i više sedi i zato ima sve više i više problema sa kičmom. Napredak koji se dešava i čiju dobrobit osećamo ima i svoje loše strane zbog sedenja i slabe ili nikakve fizičke aktivnosti . A kada smo dosta ili mnogo fizički aktivni u kući na poslu baveći se sportom ili na treninzima vrlo često smo nepravilno aktivni. Zato svi imamo bolove u kičmi ili još gore imamo posledice pritiska ne nerve iz kičme ili lobanje a da nismo svesni da su uzrok nervi iz lobanje i kičme.

Koje su tegobe od kičme i kičmenih pršljenova i tegobe povezane sa kičmenim i lobanjskim živcima i organima u našem tela

Pre svega bolovi koji mogu biti u vratu, glavi, glavobolje, ukočenost vrata, migrene, bolovi u rukama, ramenima, laktovima, zglobovima, često je sve to povezano sa trnjenjem celih ruku ili pojedinih prstiju i sa hladnim rukama. Nesvestica, nesigurnost, vrtoglavice, kao i omaglice pred očima i zujanje u ušima su tegobe uvezane za organe kao posledica smanjenog protoka krvi u mozak. Zatim nesanica, nervoza visok pritisak, ubrzano lupanje srca, alergije, hronični umor, slaba koncentracija. Zatim bolovi u grudnom delu pozadi a pogotovu napred iza grudne kosti. Ovi zadnji su razlog da se pacijent javi internisti kardiologu. Ako je nalaz na srcu dobar kao i laboratorija tegobe su skoro sigurno iz vrata. Tegobe mogu biti i nedostatak vazduha, otežano disanje, astma, loše varenje , mučnina u želudcu, zatvor ili čak i proliv, brzo zamaranje, znojenje. Bol u leđima, išijas, bol kolena, otečen zglob, hladne noge, grčevi u nogama. Samo su neki od simptoma i tegoba koji su iz organa povezanih sa kičmom i iz same kičme.

 

kicma.jpg

      Kicma

 


Slika povezanosti kičmenog stuba i organa u telu čoveka

Kako se utvrđuje poreklo tegoba od kičme i kičmenih pršljenova i tegobe povezane sa kičmenim i lobanjskim živcima i organima u našem telu

Pregledom dobrom anamnezom i snimanjem i drugim oblicima ispitivanja. Rentgenski snimak, MR (magnetna rezonanca), CT (kompjuterizovana tomografija), PET, ultrazvuk, kolor dopler, TCD, EMNG, laboratorijske pretrage… samo su neki od načina da se utvrdi dijagnoza tegoba. Ako u svim ispitivanjima dobijemo normalne rezultate, to jest nema lošeg nalaza znajte Vaš problem je u kičmi. Jer vrlo je važno da ne postoji neki drugi razlog tegoba koje neko ima

Kako se rešavaju tegobe od kičme i kičmenih pršljenova i tegobe povezane sa kičmenim i lobanjskim živcima i organima u našem telu

Nameštanjem i vežbanjem

Postoje različite vežbe i vrlo različita nameštanja.

Što se tiče vežbanja najbolja su vežbanja u ležećem položaju bez pomeranja. Plivanje je savršen način aktivnosti koji ipak malo zapostavlja vrat. Uvek je najvažnije jačanje mišića a ne istezanje . Istezanje je korisno samo aktivnim i profesionalnim sportistima i vežbačima koji dnevno vežbaju 2-4 sata. Za sve ostale istezanje nema svrhejer neće biti dovoljno poboljšanja moguća su i pogoršanja ako se prethodno ne ojajčaju mišići. Treba razlikovati jačanje i istezanje mišića. Teretana može biti dobro mesto ako se izuzetno pravilno koristi, ali retko ko pravilno koristi teretanu, i one uglavnom nisu za rekreativce i početnike, a pogotvu nisu za one koji imaju problem kičme.

Što se tiče nameštanja mekom hiropraktikom i strukturalnom osteopatijom nameštaju se cela kičma vrat leđa kukovi kolena stopala ramena ručni zglob atlas-prvi vratni pršljen, i postoji istezanje kičme kao oblik nameštanja . Sigurne su tehnike samo ako su blage znači meke bez trzaja i cimanja i blagog istezanja, svakako ako taj neko zna šta kako i zašto radi. Dobro je ako tehnike nameštanja imaju naučnu potvrdu i ako su sistematizovane. Meka hiropraktika i strukturalna osteopatija zadovoljavaju te uslove blage su prilagođene pacijentu postepene i postupne i obavezno kombinovane sa vežbama. Kombinacija nameštnja i vežbanja daje dugoročan rezultat. Preporuka da u bolnom stanju treba mirovati je stara jedno pedeset godina i nije dobra ako se primenjuje sadašnjim pacijentima. Samo nameštanje je vrlo često kratkoročno pacijentu se vrate tegobe za par sati ili par dana. Ako pacijent vežba odgovarajuće vežbe, tegobe će se mnogo ređe i sporije vraćati što znači da je efekat trajniji. Tretmani nameštanja ako pacijent vežba se rade jednom nedeljno do jednom mesečno pa čak i na više meseci što zavisi od mnogih uslova.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00

© 2015  Medicor    

Web Design & Development by

 Webix Design